Az ecoprinting egy olyan technika, aminek során különféle növényi részek, elsősorban levelek és szirmok, lenyomatait próbáljuk egy textílián megmutatni, ez általában selyem, nemez vagy pamut, mégpedig úgy, hogy a festés a növény festékanyagával történik közvetlenül.
A gyakorlatban ez úgy néz ki, hogy ismert festőnövények virágait, leveleit, szárát összegyűjtjük és közvetlenül a textilre tesszük. A jobb vagy eltérő hatás kedvéért előzetesen pácolhatjuk is őket.
Egy rúd vagy falap segítségével szorosan feltekerjük a textilen elhelyezett növényeket és rövidebb-hosszabb ideig gőzöljük az így elkészült tekercseket. Amikor a tekercseket kibontjuk megszemlélhetjük a levelek, virágok lenyomatait az anyagokon.
Ezzel a technikát kétszer is volt szerencsém közvetlen közelről megismerni. Most az első alkalomról írok, ebben a bejegyzésben pedig a másikról.
Pár éve meghívtam hozzám egy Hongkongban élő textilművészt, Territ, aki akkor épp Pozsonyban tartózkodott. Szerencsére volt még pár szabad napja és nem járt még Budapesten, így elfogadta a meghívásom. Saját blogban lehet nyomon Terri követni merre jár, mert nagyon szeret utazni.
A falunkban, Nagykovácsiban lakik Kemendi Ágnes, aki a növényi festés magyarországi szakértője. Tavaly (2017) jelent meg összefoglaló könyve ebben a témában. Igazán boldog voltam, mikor sikerült a két, egymáshoz közeli terület szakembereit összeismertetnem és egy délelőtt alkalmával együtt dolgozni velük. Erről a délelőttről Terri blogbejegyzését itt olvashatjátok.
Fotók:
|
Balról jobbra: Én, Terri és Kemendi Ági Photo: Terriea Kwong |
Könyv ajándékba Photo: Terriea Kwong |
A legizgalmasabb rész, mikor a rózsaszirmok, hagymahéjak és eukaliptusz levelek eltávolítása után megcsodálhatjuk a kapott mintát. | Fotó: Terria Kwong |
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése