10/30/2019

A selyemúton - On the silk road

Selyem és gyapjú gyakran kéz a kézben jár.  Mindkét anyag természetes, állati eredetű - a juhoknak ill. a selyemhernyóknak köszönhetjük őket. A nemezkészítők légiesen könnyed sálakat nemezelhetnek gyapjú és selyem összekombinálásával - ez az un. nunonemez, amiről bővebben ebben a posztban írtam. Ugyanazzal a festékekkel lehet festeni a natúr gyapjút és a natúr selymet, legyen az növényi festék vagy anilin festék, és míg a selymen a színek nagyon intenzívnek látszanak, addig a gyapjún picit mattabb lesznek.
Nagyon szeretek selymet is festeni és sokat kísérleteztem a színátmenetes és szivárványos festéssel. Jellemzően kevés alapszínnel dolgozom és a kevert színek a festőedényben, az anyagon jönnnek létre. A nemezeléshez hasonlóan nehéz itt is pontosan ugyanazt az árnyalatot/színátmenetet megalkotni, minden darab egyedi lesz.
Színesre vagy szivárványosra festett selyemkendők / selyemleplek / selyemcsíkok segítségével először marionett bábokat készítettem, majd tündérfátylat, tündérköpenyt és meteorlabdát.

A selyemtestű marionett bábukból a kisebbek egy zsinóron lógnak, míg a nagyobbaknak a kezük is mozgatható:



A tündérfátyol egy nemezelt gyapjúfonat és egy színes selyemkendő ötvözete, mely egy belevarrt gumi segítségével állítható a gyermek fejére. Tündéres, királylányos szerepjátékokhoz is nagyszerű:



Nagy méretű selyemkendők színesre festve pillangószárnyént, királyi palástként, tündérlepelként vagy hidegebb időszakban akár sálként is használhatóak:


A meteorlabdák nagyszerűen repülnek gyönyörű selymet húzván maguk után. Erős nemezlabdára varrt erős selyem, hogy bírja a repítést:




Nincsenek megjegyzések: